Haus am Hirschberg | Český penzion v rakouských Alpách Ski Amade

Pokoření hory Lackenkogel - 2.054 m.n.m.

Vzdálenost

Vzdálenost 11 km

Pěšky

Pěšky cca 4 hodiny dle tempa

Převýšení

Převýšení 1200 m

  • Délka trasy - 10,9km, cca 4 hodiny podle tempa a převýšení - 1200 m
  • Náročnost - střední
  • Povrch - asfaltové, lesní, štěrkové až kamenité cesty
  • Vybavení - běžné turistické vybavení, pevná horská obuv


Interaktivní mapa trasy od penzionu Haus am Hirschberg

Lackenkogel - hora, která opravdu stojí za pokoření, se ční přímo nad městečkem Altenmarkt im Pongau a díky své výšce 2.054 m.n.m. je tak dominantou okolí. Výšlap po trase, která vede na vrcholek této hory, můžete začít přímo od našeho penzionu. První část cesty vede přes zastávku u chaty Winterbauer, kde se vám dostane prvního krásného výhledu na okolí a městečka Altenmarkt a Radstadt díky převýšení 230 metrů. Můžete si tu dát také první přestávku před dalším výstupem, třeba v podobě dobře vychlazeného piva.


Pohled na Lackenkogel z městečka Altenmarkt im Pongau 

Po červeně značené stezce se vydáte dál nádhernou krajinou částečně po asfaltové cestě mezi loukami a typicky rakouskými domky jako vystřiženými z pohádky, částečně lesní cestou. Stoupání je v tomto úseku mírné a šetří síly pro závěrečný výšlap.


Pohádková cesta mezi Winterbauerhütte a Sattelbauer

Asi v polovině trasy se nachází restaurace Sattelbauer, na které si můžete vychutnat, když se rozhodnete pro odpočinek, překrásný pohled na ledovcové pohoří Dachstein. Když se nad ním vznáší mraky, člověka až zamrazí. 
Pro ty, kteří chtějí ušetřit čas i na poznávání dalších míst nebo se fyzicky necítí na celou trasu, je možné výstup započít právě od zastávky Sattelbauer, kam lze dojet i autem přes městečko Flachau. Restaurace Sattelbauer má v létě v pondělí a úterý zavřeno. 

Náročnější druhá polovina trasy

Od Sattelbauer začíná být stoupání cítit více. Ale nebojte, asi po 2 kilometrech cesty lesem, kdy se oddáváte kráse přírody, vám další část cesty uteče jako nic a vy se objevíte mezi lukami, kde se mezi několika malými hospodářstvími všude kolem vás pasou stáda krav a přímo nad vámi už se tyčí váš cíl, vrcholek Lackenkogelu. V sezóně můžete využít i poslední odpočinkové zastávky, a to přímo v jednom z domků, kde vás například domácím mlékem či něčím malým na zub obslouží typicky rakouský hospodář.

Závěrečná etapa, zdolání samotné hory, vede už příkrými úzkými cestičkami, kde uvidíte krásné rostliny, pokroucené keře a pomalu se vám začne otevírat pohled na širé okolí. Asi 300 metrů pod vrcholem se začíná cesta měnit v kamenitou, ale není to nic na co by nestačila pevná obuv.

Jsme na vrcholu

Při pokoření vrcholu se budete nejspíš jako první dojímat výhledem, ten je totiž fascinující. Při dobrém počasí je výhled na Alpy několik desítek kilometrů. Až si dostatečně užijete panorama, které se vám nabízí, určitě nezapomeňte dojít ke kříži, který je zde postaven, a napsat vzkaz do deníku, který je uložen v plechové schránce přímo na kříži, ať zde zůstane stopa o vaší výpravě.


Jeden z výhledů z vrcholu Lackenkogelu 

Zajímavá místa v nejbližším okolí

Fotogalerie

Vytisknout Zpět

Informace k výletu