Haus am Hirschberg | Český penzion v rakouských Alpách Ski Amade

Poznejte kouzlo solných dolů v Salzwelten Hallstatt

Vzdálenost

Vzdálenost 86,6 km

Autem

Autem 57 km a 65 minut

Pohled na město z okolních vrcholků. Autor fotografie: Jiří Červenka

Vstupte do světa solných dolů, které jsou díky své třítisícileté historii nejstaršími na světě. K ústí tunelu do unikátního podzemního světa se můžete nechat během tří minut vyvézt pozemní lanovkou s úchvatným panoramatickým výhledem na město, jezero i hory. Pokud dáváte přednost procházce, můžete k dolům vystoupat z městečka Hallstatt za necelou hodinku.

Lanovka, která vás vyveze k solnému dolu

  • Vstupné (solný důl včetně lanovky, možnost českého audioprůvodce): dospělí – 40 €, děti (4-15 let) – 20 €, slevy pro seniory, studenty a rodiny, více v podrobném aktuálním ceníku
  • Otevírací doba: 23.3.2024 - 6.1.2025: v mimosezóně 9:30 - 14:30, v hlavní sezóně duben-říjen 9:30 - 16:00, aktuální informace najdete zde
  • Doprava: 59,7 km, 59 minut z Altenmarkt im Pongau
  • Parkoviště: za poplatek ve městě Hallstatt

Solné doly Hallstatt jsou vzdáleny necelých 60 km, cesta autem trvá 59 minut. Popis cesty najdete zde na mapách Google

Po stopách „Muže v soli“ - prohlídka s průvodcem plná zážitků

Prohlídka solných dolů trvá asi 90 minut a můžete využít českého audio-průvodce. Před vstupem nejprve dostanete ochranné termo-kombinézy, i přesto však dbejte na teplé oblečení a pevnou obuv.

Ukázka toho, jak se dříve těžila sůl

Součástí prohlídky je i speciální hornická skluzavka, na níž si požitek z jízdy vychutnáte rovnou dvakrát! Na této atrakci budete i vyfoceni, a pokud budete chtít, zakoupíte si svou fotografii později u východu. Projedete se dokonce i v samotném nitru hory, zhlédnete poutavé video, dozvíte se více o pověsti „muže v soli“, zažijete hru světel nad podzemním jezerem a poslechnete si odborný výklad o těžbě soli.

Skluzavka pro odvážné

Speciální hornická skluzavka pro odvážné návštěvníky

Po prohlídce se vydejte do důlního obchůdku Salzwelten-Shop, kde najdete nádherné produkty vyrobené ze soli. Rudolfsturm vás pak nadchne svými regionálními specialitami a úžasným výhledem.

Panoramata jsou zde opravdu dechberoucí. Autor fotografie: TrueDesign

Solnými doly to nekončí - objevte další krásy vysokohorského údolí

V roce 1846 Johann Georg Ramsauer objevil vedle dolů pohřebiště z rané doby železné. Objeveno bylo 1500 hrobů z doby bronzové a železné - tento nález se stal tak významným, že doba, ze které nálezy pocházejí, byla pojmenována jako „doba Hallstattská“. 

Navštivte Muzeum Hallstatt, zhlédněte obrovské množství vykopávek a zjistěte více o světoznámé „Halštatské kultuře“. Hallstattersee, jezero v Hallstattu, je dlouhé 8 kilometrů a hluboké 125 metrů. Pokud se rozhodnete pro plavbu do městečka Obertraun, naskytnou se vám nádherná panoramata. Doporučujeme si pronajmout člun až pro 5 osob (cca 20 €/hodina), prohlídku jezera a městečka tak uskutečníte dle vašich představ.

Autor fotografie: TrueDesign

Nezapomeňte na městečko Hallstatt

Až si do sytosti užijete solných dolů, na cestě zpět se nezapomeňte zastavit v malebném městečku Hallstatt, které patří ke světovému dědictví UNESCO. Nádherná krajina, jeskynní systémy, Hallstattské jezero, kostely, unikátní kostnice se stovkou malovaných lebek (vstup za poplatek) - to vše vás okouzlí natolik, že se do těchto míst budete rádi vracet.

Výstava malovaných lebek v místní kostnici. Autor fotografie: Jiří Červenka

Městečko Hallstatt patří k světovému dědictví UNESCO

Vyhlídka na jezero Hallstattersee

Chcete prozkoumat i jiné solné doly v okolí?

Pokud vás solné doly Hallstatt zaujmou natolik, že budete odcházet s pocitem, že chcete vidět ještě víc, zajeďte si i do dalších populárních míst – navštivte solné doly Hallein (56 km) či Altaussee (94 km).

Zajímavá místa v nejbližším okolí

Fotogalerie

Vytisknout Zpět

Informace k výletu