Haus am Hirschberg | Český penzion v rakouských Alpách Ski Amade

Ferraty v okolí Altenmarktu

Vzdálenost

Vzdálenost max. 53 km

Autem

Autem 16-60 minut

Tady najdete několik tipů na výlety na ferraty v okolí našich penziónů v Altenmarktu. 

Víte, co je to Via Ferrata? Jedná se o zajištěnou horskou cestu pomocí fixního ocelového lana, které slouží k jištění. Mnohdy bývá ještě doplněno o další ocelové pomůcky jako jsou stupačky a kramle. Jistící lano je v pravidelných intervalech spolehlivě ukotvené k pevné skále a slouží k zavěšení karabiny ze soupravy pro samojištění. Průběžné jistící lano bývá u cest nejnižších obtížností používané jako zábradlí, dalšími pomůckami bývají žebříky, řetězy, kramle, stupačky, lávky a čepy. Méně zkušení lezci tak můžou bezpečně zdolat i extrémně kolmé až převislé úseky. Lezci používají helmu, sedák, celotělový úvazek. V případě lezení na těžké ferraty nebo nedostatku zkušeností se doporučuje, aby si skupina s sebou vzala zkušeného lezce s lanem, který má schopnosti a zkušenosti nutné k tomu, aby ostatní mohl dojistit lanem v těžkých místech, případně spustit dolu, pokud nemohou pokračovat dál. Pokud dojde k pádu na ferratě, může být velice bolestivý a nebezpečný. Skály bývají ostré a člověk se může odřít o kotvící tyče. Proto je nutné se pečlivě jistit, dávat pozor, nelézt na mokré ferraty, pokud to není nezbytně nutné (jsou ferraty, které jsou celoročně vlhké, stříká na ně voda z vodopádú apod.) a hlavně nepřeceňovat své možnosti. V případě, že už na začátku ferraty máte problémy se zdoláním úvodních pasáží, je dobré se podívat na topo (mapu ferraty) a ověřit si, kolik takových míst tam ještě bude, jak dlouho budete muset lézt, případně je-li tam někde úniková cesta.

Alpský vůdce je největší český portál o ferratách. Mapu ferrat v rakouských Alpách najdete zde, vyhledávač ferrat zde.

Ve Stoderzinken jsou 2 ferraty se společným nástupem Peter a Franz. Dále zde najdete i minipark pro úplné začátečníky s krátkými úseky na vyzkoušení různých obtížností i D/E. Pojedete směr Gröbming - Winkl a dále po silnici Alpenstraße, která bývá zpoplatněná, nahoru k parkovišti, pak směr Steinerhaus, okolo horní stanice dětského vleku doprava ke kapli, u které začíná nástup na ferraty. 

  • Peter Stoderzinken Klettersteig (C - 160 Hm) - podrobnosti zde
  • Franz Stoderzinken Klettersteig (B/C - 150 Hm) - podrobnosti zde

V soutěsce Silberkarklamm u Ramsau najdete 3 různé ferraty, parkoviště je zdarma, vstup do soutěsky je zpoplatněn. 

  • Hias Klettersteig (D - 130 Hm) - podrobnosti zde
  • Siega Klettersteig (C/D - 140 Hm) - podrobnosti zde
  • Rosina Klettersteig (D - 140 Hm) - podrobnosti zde

V soutěsce Kitzlochklamm u Taxenbachu nedaleko Zell am See najdete zábavnou ferratu s těžšími lezeckými úseky a lanovým mostem, parkoviště je zdarma, vstup do soutěsky je zpoplatněn. 

  • Kitzlochklamm Klettersteig (E/F - 180 Hm) - podrobnosti zde

V oblíbeném lyžařském středisku Zauchensee je super zábavná krátká ferrata, spíše pro začátečníky. Z Altenmarktu jezdí autobus na Zauchensee, z parkoviště hned za cedulí s popisem ferraty doleva, u minijezírka je nástup na ferratu.

  • Seewand Zauchensee  (B/C - 80 Hm) - podrobnosti zde

U Reiteralmu se nachází krásná ferrata s úchvatnými výhledy na Dachstein, která se dá spojit s výstupem na okolní hory (1 až 3 dvoutisícovky). Při cestě autem až k lanovce v horní části se platí mýtné. Z Reiteralmu se dáte kolem jezera po cestě k nástupu na ferratu.

  • Franzi Klettersteig Reiteralm (C/D - 200 Hm) - podrobnosti zde

U Gosau je poměrně dlouhá ferrata na vrchol kopce Donnerkogel, která je vyhlášená svým vzrušujícím žebříkem, který se ale dá případně obejít jednou z únikových cest. Za Gosau dojedete k jezeru Gosausee, kde je parkoviště, můžete použít lanovku a ušetřit cca hodinu času. Doporučujeme si přivstat, bývá tam hodně lidí, super výhledy a nebezpečný žebřík stojí ale za to!

  • Intersport Klettersteig Donnerkogel (C/D - 470 Hm)  - podrobnosti zde

 

 

 

Zajímavá místa v nejbližším okolí

Fotogalerie

Vytisknout Zpět

Informace k výletu

Mapu ferrat v rakouských Alpách najdete zde, vyhledávač ferrat zde.