Haus am Hirschberg | Český penzion v rakouských Alpách Ski Amade

Nejvyšší hora Rakouska Grossglockner

Vzdálenost

Vzdálenost 112 km

Autem

Autem 112 km a 1 hod. 50 min.

Až na samý vrcholek světa, nebo minimálně nejvyšší horu Rakouska (3 798 m), kde si můžete jako na vrcholu světa celkem snadno připadat, se můžete vydat z našeho penzionu v Altenmarkt im Pongau. Monumentální Grossglockner, jedna z nejvyšších hor v celých Alpách, čeká nejen na zkušené horolezce, ale i na turisty s dobrou kondicí.

Nejvyšší hora Rakouska je krytá sněhem i v průběhu léta. Pokud se chcete nahoru vydat po svých, není to nic pro amatéry | Autor fotografie: Foto11gen, Flicker, cc-by

  • Doprava: 112 km (1:50 h)
  • Vysokohorská silnice kolem Grossglockneru: šplhá až do výšky 2 504 m, sama o sobě zážitek
  • Cena: 43 €/auto, 35,50 €/elektromobil, zahrnuje poplatek, přístup ke všemu zařízení a výstavám a parkovné, naleznete ZDE

Vrcholek hory Grossglockner, který má tvar pyramidy, najdete v doprovodu menšího „sourozence“ Kleinglockneru (3,770 m), což je navzdory jménu pořád monumentální hora. Poprvé na Grossglockneru stanul člověk již v roce 1800, ale ještě řadu let nebylo jeho zdolání snadným sportovním výkonem a docházelo zde k mnoha tragédiím. Třeba blízký Pallaviciniho příkop je pojmenován po horolezci markraběti Alfrédu Pallavicinim, který zde zemřel v roce 1886.

Nyní vede na Grossglockner 30 cest, z nichž 90 % vede tzv. „Normální (klasickou) cestou“, která, ač by se tak podle názvu nemuselo zdát, je pořád relativně obtížnou túrou spadající do vysokohorské turistiky (VHT). Kromě dobré fyzické kondice je třeba náležité vybavení a zkušenosti s pohybem na ledovci a ve vysokohorském terénu.

Vyhlídková plošina Franze Josefa

Stejný výhled, jaký měl při své návštěvě císař Franz Josef v roce 1856, může mít každý, kdo dorazí na vyhlídkovou plošinu nesoucí monarchovo jméno. Spatřit z ní můžete nejen nejvyšší horu Rakouska, ale i nejdelší ledovec východních Alp  - Pasterze. Na dosah dovádějícím svišťům a občasným kozorohům nabízí vyhlídka důstojné místo k odpočinku i ke sbírání odvahy pro následující výstup, nebo pohodlnou vycházku s nádherným výhledem.

Ledovec Pasterze jako gigantický pásový dopravník nese neustále do údolí množství štěrku a kamení | Autor fotografie: Jens Steinbeisser, Flicker, cc-by

Cesta Kaiser Franz Josefs Höhe (2369m) – Hofmannshütte (2445m)

Příjemná procházka na 35 minut, vhodná opravdu pro každého, o které znalci poměrů často říkají, že na ni stačí polobotky nebo sandály, se vine téměř po vrstevnici z parkovišť vyhlídky Franze Josefa nově opravenou cestou s názvem Gamsgrubenweg. Tato pěšina prochází šesti nově zbudovanými tunely v místech, kde v minulosti původní cestu zasypalo kamení. Po tom, co těsně minete horskou chatu Hofmannshütte, můžete si protáhnout záda na moc pěkné vyhlídce pod ledovcem Wasserfallwinkel. Popisované tunely jsou dostatečně osvětlené a uvnitř narazíte na nejedno příjemné překvapení, jako jsou permoníci, jezírko, nebo nápadně velké krystaly nerostů.

Nevynechte zastávku ve vyhlídkové věži Swarovski

Dobře značenou cestou za ani ne deset minut dorazíte z parkoviště u plošiny Franze Josefa do prosklené kopule horské observatoře, vybavené řadou moderních dalekohledů. Odtud můžete pozorovat nejen pestrou vysokohorskou faunu, ale i pestře oblečené horolezce, jak zdolávají některou z cest na Grossglockner. Přístup do věže i dalekohledy jsou zdarma.

Zdolejte ledovec Pasterze nebo alespoň jeho kousíček

Postupné sunutí ledovce a vymrzání kamenů tvoří na jeho těle zajímavé rovnoběžné pruhy | Autor fotografie: Cristian Bortes, Flicker, cc-by

Projít se po ledovci, který je v blízkosti vyhlídky Franze Josefa bohužel značně pokryt kamením, můžete zkusit po některé z vyznačených tras, na jejichž konci jsou pouze zdatným jedincům přístupné alpské vrcholy Grossglockner a Kleinglockner. Dobrou představu o terénu ledovce můžete získat už na 1,5 hodiny dlouhé procházce na tělo ledovce a zpět. V jednom zástupu s horolezci ověšenými cinkajícími karabinami si tak chvíli můžete připadat jako součást vysokohorské expedice.

Video tip o Grossglockner Hochalpenstrasse

Fotogalerie

Vytisknout Zpět

Informace k výletu