Haus am Hirschberg | Český penzion v rakouských Alpách Ski Amade

Visutý most Stubnerkogel v Bad Gastein

Vzdálenost

Vzdálenost 73 km

Autem

Autem 72 minut

140 metrů dlouhý most dosahující výšky 28 metrů nad zemí, to už je zážitek sám o sobě. Když si kolem ale představíte malebnou alpskou scenérii a samotný most přenesete do výšky 2300 metrů nad moře, dostanete malý rakouský unikát – první visutý most v této výšce, který je navíc v provozu celoročně.

  • Cena lanovky Stubnerkogelbahn: Dospělí - 39,50 €, děti do 5 let zdarma, děti 6 - 15 let - 17,50 € (zpáteční jízdenka). Podrobnější informace najdete zde.
  • Otevírací doba: Od konce května do poloviny října, podrobné informace najdete v tomto odkazu.
  • Doprava: 73,3 km, 1 h 12 min z Altenmarkt im Pongau

Když autor mostu Franz Schafflinger poprvé ukázal přes rozeklanou strž na útes na druhé straně a řekl, že tudy vybuduje lanový most, myslel to z legrace. Všiml si totiž toho, kolik návštěvníků ten výhled láká. A nyní most stojí, je 140 metrů dlouhý a pouze metr široký. Komu by ani tato představa nenaháněla alespoň trochu husí kůže, můžeme dodat, že je průhledný.

 

Cesta do Stubnerkogel zabere autem hodinu a dvanáct minut, dlouhá je 73,3  km. Její podrobný popis zobrazíte kliknutím na mapku.

28 metrů nad zemí po průhledném mostě

Lehký lanový mostek je zajištěn množstvím lan proti vibracím a dokáže tak s přehledem odolat větrům o rychlosti 200 km/h. Jedním z vedlejších efektů je ovšem fakt, že podlahu mostu tvoří mřížka, nikoliv plné desky. Tak se sice vítr nemá do čeho pořádně opřít, ale ani zraky citlivějších jedinců, kteří pod nohami radši mají pevnou zem. Pro ty ostatní to ovšem znamená zážitek na celý život.

Někomu se možná udělá nevolno, ale my ostatní si užijeme neuvěřitelného pocitu volnosti v prostoru. Autor: Cristian Bortes

Lanovkou rovnou do restaurace

Jestli jsou Rakušané v Alpách něčím proslulí, tak je to péče o turisty. Jakoby samozřejmě počítají s tím, že ne každý návštěvník je ověšen cepíny a chystá se na náročný výstup. Pohodlnou lanovkou Stubnerkogel, která sama o sobě představuje pěkný zážitek, se tak vyvezete přímo do restaurace s bezvadným výhledem, cesta přes most je samozřejmě nepovinná. Pokud se na ni ovšem vydáte, můžete se poté uklidnit na příjemném vycházkovém okruhu na skále na druhé straně, samozřejmě s výhledem na krásy parku Vysoké Taury.

Fotogalerie

Vytisknout Zpět

Informace k výletu