Haus 01
Čisté, komfortní s bezbariérovým přístupem.
apartmán / noc
V oblasti rozlohou malého vápencového pohoří Steinberge, proslulého strmými svahy a množstvím náročných turistických tras, naleznete nejrozsáhlejší evropský a druhý nejhlubší světový jeskynní systém. V Salcburské oblasti, která na přírodní krásy rozhodně není skoupá, je to jedno z míst, kam si určitě musíte zajet.
V Laprechtské jeskyni sice nenajdete ani klasické krápníky, ani ledovou výzdobu, zato podzemní vodopády, potoky a jezera, spolu s faktem, že se jedná o jeden z největších a nejhlubších jeskynních systémů na světě, tuhle drobnou vadu na kráse bohatě vynahrazují. Ve finále se tak jedná o jedno z největších turistických lákadel Salcburska i celého Rakouska, a to není konkurence ostatních přírodních krás nijak zanedbatelná.
Vzdálenost jeskyně od našeho horského penzionu Haus am Hirschberg čítá necelých 85 km a vzhledem k tradičně vysoké kvalitě rakouských cest a výhledům po cestě uteče jak voda. Znalci doporučují návštěvu Lamprechtské jeskyně jako příjemné osvěžení ve dnech největších veder, zcela určitě ji pak můžeme doporučit jako náhradní program při horším počasí.
Cesta z našeho penzionu v Alternmarkt im Pongau k Lamprechtské jeskyni podle mapy netrvá déle, než hodinu a čtvrt (84,7 km). Celou cestu můžete po kliknutí zde nastudovat na mapách Google.
Lamprechtské jeskyně jsou částí dodnes ne úplně zmapovaného jeskynního systému, který propojuje masivy Loferer Steinberge a Leoganger Steinberge. Směr a rozsah jeskynního systému je daný přítomností dominantních geologických struktur v oblasti, hlavně rozhraním mezi vrstvami dolomitů a asi 400 metrů mocnou vrstvou Dachsteinských vápenců. Nejstarší patro Lamprechtské jeskyně se pravděpodobně formovalo již před 12 miliony let, nejmladší patro pochází z období před 10 000 lety.
Lamprechtská jeskyně patří do skupiny krasových útvarů s aktivním vodním tokem, jehož vydatnost se v průběhu roku vzhledem k nadmořské výšce významně mění a formuje tak interiér jeskyně pokaždé do trochu jiné podoby.
Délka dodnes prozkoumaných chodeb se pohybuje kolem 50 km a neustále se zvyšuje s každou další úspěšnou expedicí. Celkové převýšení ve spojeném jeskynním systému dosahuje 1632 m, což z Lamprechtské jeskyně do roku 2001 činilo nejhlubší krasový útvar, v současné době jí patří alespoň druhé místo po jeskyni Voronya pestera v Abcházii (2140 m).
Působivý interiér jeskyně se schodišti vedoucími do temných hlubin země v minulosti zahrnoval i malou přehradu s vodní elektrárnou, která se starala o elektrické osvětlení trasy. Tuto fotografii najdete na stránkách Showcaves.com
Zázemí pro turisty představuje přilehlý hotel s restaurací, která se přímo na oficiálních stránkách jeskyně prezentuje jako místo, kde nabízejí pokrmy z čerstvých místních surovin, organického zemědělství a podle starých místních receptů s přihlédnutím k zásadám zdravé výživy.
Lamprechtská jeskyně návštěvníkům nabízí 700 metrů dlouhou trasu s celkem 392 schody, které překonávají 70 metrů převýšení. O dech vás připraví nejen náročný výstup, ale i úchvatné jeskynní scenérie.
Do jeskyně je povolen vstup se psem, je ale potřeba myslet na velmi nízkou teplotu 5-7°C a značné převýšení, kde by se někteří psí mazlíčci mohli zadýchat a nachladit.
Pro organizované skupiny lze domluvit i přístup s průvodcem do veřejnosti nepřístupných částí jeskynního systému. Cesta velice dobře zajištěná skobami, lany a žebříky nevyžaduje žádnou zvláštní horolezeckou průpravu a podle situace zabere zhruba 4-7 hodin.
K historii jeskynního komplexu se váže jedna moc pěkná lokální legenda. Byl to rytíř Lamprecht, obývající hrad v přilehlém údolí, po kterém nese jeskyně svůj dnešní název. Legenda praví, že Lamprecht z křížových výprav přivezl nemalé bohatství, ale ze strachu před zloději ho skryl v hloubi jeskyně.
Na sklonku života odkázal skryté bohatství svým dvěma dcerám, z nichž jedna ale polovinu pokladu odnesla a druhou ukryla neznámo kde, hlouběji v jeskyni. Po staletí tento skrytý poklad lákal dobrodruhy a hledače z celého světa, až se situace stávala neúnosnou.
V roce 1701 bylo rozhodnuto, že bude vstup do jeskyně zazděn, aby se přívalu hledačů učinila přítrž. Vzhledem k tomu, že prostory jeskyně pravidelně proplachují povodňové vlny při jarním tání, vydržela zeď snad jen několik let.
Navzdory vysokému převýšení je celý dosud zmapovaný jeskynní systém relativně jednoduše přístupný a organizované skupiny v jeskyňářském vybavení pravidelně navštěvují s průvodcem i prostory mimo hlavní vyhlídkovou trasu. Časté povodně ale činí i tuto zábavu poměrně riskantní, případy, kdy skupina turistů nebo speleologů v jeskyni nedobrovolně nocovala při čekání na pokles vodní hladiny, se datují do let 1991 a 1998.
Další pěkné fotografie Lamprechtské jeskyně najdete zde.