Haus am Hirschberg | Český penzion v rakouských Alpách Ski Amade

Krimmelské vodopády

Vzdálenost

Vzdálenost 121 km

Autem

Autem 120 km a 2 hodiny

Na rozhraní Národního parku Vysoké Taury a Zillertalských Alp naleznete jeden z nejúchvatnějších přírodních výtvorů nejen celého Salcburska, ale podle mnohých také celého Rakouska. Krimmlerské vodopády (Krimmler Wasserfälle) padají ve třech stupních z neuvěřitelných 380 metrů.

  • Vstupné na vyhlídkovou trasu: Dospělí 5 €, Děti 6 – 15 let: 2 €
  • Otevírací doba: Otevřeno denně od poloviny dubna do konce října, více info ZDE
  • Parkování: Parkovacích míst je v areálu velké množství a nehrozí, že by nebylo místo. Placená parkoviště jsou umístěna v blízkosti vchodu, zdarma zaparkujete o trochu dál. 
  • Doprava: Navzdory nemalé vzdálenosti se jedná prakticky o přímočarou cestu s minimem odboček, 121 km podle mapy zvládnete přibližně za hodinu a půl. Podrobnější popis cesty najdete pod mapkou v odkazu na mapy Google.

Na mnoha místech se dočtete, že jsou Krimmelské vodopády nejvyšším vodopádem v Evropě a pátým nejvyšším na světě, jiné zdroje uvádí, že to není pravda. Ať už je to jakkoliv, jedná se o přírodní scenérii tak uchvacující, že ani poněkud větší vzdálenost od našeho horského penzionu Haus am Hirschberg (121 km) vám nepřijde nepřekonatelná, zejména s ohledem na vysokou kvalitu rakouských cest. Vynechat tuto turistickou perlu Salcburska ze svého itineráře by byl určitě velký hřích.


Cesta z našeho penzionu v Alternmarkt im Pongau ke Krimmelským vodopádům představuje cca 2 hodiny autem a jedná se o prakticky rovný úsek s minimem potřebné navigace. Kliknutím zde zobrazíte cestu na mapách Google.

Přírodní podmínky

Krimmelské vodopády naleznete na řece Krimmler Ache v povodí Salzach ve velice působivém skalnatém údolí, které vzniklo již před zhruba 30 miliony let při kolizi Afrického kontinentu s jednou z Evropských pevninských desek. Za své mimořádné převýšení vděčí také pozdější ledovcové erozi, která značně prohloubila nejnižší část údolí, zatímco jednotlivé stupně vodopádů tvořené odolnou žulou zůstaly neporušeny.

Řeka Krimmler Ache je napájena tajícími ledovci a průtok vody přes Krimmelské vodopády tak kolísá v průběhu roku. Průměrný průtok v letních měsících se tak pohybuje kolem 20 000 m3 za hodinu, zatímco v únoru dosahuje pouze 500 m3/h. Katastrofické rozměry měla v tomto místě povodeň v roce 1987, kdy průtok řeky v místě Krimmelských vodopádů dosáhnul 600 000 m3/h.

Na první pohled si všimnete mimořádné svěžesti okolní přírody. Voda, tříštící se při pádu ze tří skalnatých stupňů (140, 100 a 140 metrů) plní okolní vzduch nepřetržitě jemnou vodní mlhou a okolní příroda tak vzrůstem a svěžestí připomíná pravidelně zavlažovaný skleník. Jedna ze studií Salcburské Paracelsus Medizinische Privatuniversität přisuzuje místnímu klimatu blahodárné účinky na dýchací potíže a astma.


Přehledná brožura s mapkou vodopádů a zajímavými informacemi ze stránek https://www.wasserfaelle-krimml.at/images/downloads/prospekte/Infobroschuere_DE.pdf

Turistické zázemí

Po zaparkování a zaplacení vstupného Vás čeká už jen velmi pečlivě upravený chodník k vrcholu vodopádů s množstvím zastávek, vyhlídkových teras a možností občerstvení. Navzdory nemalému převýšení celé trasy návštěvníci shodně označují celou cestu kolem Krimmelských vodopádů jako vhodnou pro rodiny s dětmi. Na děti je myšleno nejen velmi bezpečnou konstrukcí celé cesty, ale i jídelníčkem a zázemím občerstvení podél trasy.

Pamatováno je rovněž na lidi se sníženou pohyblivostí. Přístup k nejnižší ze tří kaskád Krimmelských vodopádů je zcela bezbariérový a zvláštní vyhlídkovou trasu nabízí také vyhlídkový mikrobus.

Vycházková trasa

Vycházka k vrcholu Krimmelských vodopádů měří celkově 4 kilometry a zahrnuje množství vyhlídkových stanovišť a teras, díky kterým se milovníci přírody mohou dostat běsnícímu vodnímu živlu takřka nadosah. Po prvních 10 – 15 minutách chůze z parkoviště dosáhnete nejnižšího patra vodopádu, odkud vedou serpentiny vyhlídkové trasy na vrchol vodopádů vzdálený zhruba hodinu a čtvrt. Podle chuti můžete pak pokračovat pěšky údolím Krimmler Ache až ke Krimmler Tauernhaus, kam už proudí jen minimum turistů, a kde je možné si místní nádhernou přírodu vychutnat ve větším klidu.


Průzračná ledovcová voda a divoce rozervaná skaliska, fotografie převzata z http://benijamino.de/2013/osterreich-krimmler-wasserfalle/

Historie vyhlídkové trasy u Krimmelských vodopádů

Trasa podél vodopádů byla pravidelně průchozí již od vrcholného středověku, ovšem z úplně jiných důvodů – jednalo se o obchodní stezku mezi sousední Itálií a zaalpskými zeměmi, kudy proudila alpská sůl výměnou za italské řemeslné výrobky. Turistického zvelebení se cesta dočkala až v roce 1835, kdy bylo na levém břehu řeky vybudováno schodiště na vrchol nejnižšího z pater vodopádů.

Celá trasa k vrcholu Krimmelských vodopádů byla milovníkům přírody zpřístupněna v roce 1900, kdy počet návštěvníků díky rozvoji železnice překročil desítku tisíc ročně.

Obrovské množství vody padající ze tří kaskád vysokých 140, 100 a 140 metrů od počátku lákalo také energetiky a stavitele vodních elektráren. Přírodní scenérie však zůstala bez průmyslového zásahu zejména díky kolísajícímu průtoku řeky Krimmler Ache a definitivní tečku za snahou spoutat tento divoký vodní živel přineslo zařazení Krimmelských vodopádů evropské chráněné oblasti v roce 1967.

Dříve zmíněná část trasy připravená pro návštěvníky s pohybovým omezením byla zprovozněna v roce 1993.

Fotogalerie

Vytisknout Zpět

Informace k výletu