Eisriesenwelt - svět ledových jeskyní ve Werfenu

Toužíte po výletu, na který jen tak nezapomenete? Navštivte největší ledovou jeskyni na světě! V rámci kilometrové prohlídky jeskynního systému Eisriesenwelt (který se nachází v pohoří Tennengebirge na Salzbursku) prozkoumáte 30 000 metrů krychlových ledu, s tloušťkou až dvaceti metrů.

Unikátní ledový jeskynní systém
Unikátní ledový jeskynní systém | Autor fotografie: Maik Meid, cc-by)

  • Cena lanovky: dospělí – 14 €, děti 15 - 18 let – 11 €, děti 5 - 14 let - 9 €
  • Vstupné do jeskyní: dospělí – 12 €, děti 15 - 18 let – 9 €, děti 5 - 14 let - 7 €
  • Vstupné s lanovkou v ceně: dospělí – 24 €, děti 15 - 18 let - 18 €, děti 5 - 14 let - 14 € (informace o zvýhodněném vstupné)
  • Otevírací doba: otevřeno denně od 1.5.2017 do 29.10.2017, v září 8-15 h, v říjnu 8-16 hod., podrobné
    informace zde
  • Doprava: 29,7 km, 30 minut z Altenmarkt im Pongau

Na prohlídku jeskyní se teple oblečte, teplota totiž nevystoupá do plusových hodnot ani v letních měsících. Během vaší cesty jeskyněmi překročíte asi 134 metrů nadmořské výšky (což odpovídá výšlapu po schodech velkého věžáku), proto pečlivě zvažte svou fyzickou kondici. Krása ledových soch a působivý rozměr jeskyně však za trochu námahy určitě stojí!

Svět ledových jeskyní Werfen je vzdálen necelých 30 km, což odpovídá asi 30 minutám autem. Popis cesty najdete na mapách Google.

Zážitky začínají již na cestě

Z města Werfen vede k rozsáhlým parkovacím plochám asi pětikilometrová přístupová cesta, která však vyžaduje pro své zdolání zkušené řidiče. V posledních letech byla silnice hojně rozšiřována a upravována, ale pokud si i tak netroufáte na jízdu uprostřed hor (se sklonem až 21 %), je vám k dispozici místní autobusová linka (odjezdy každých 25 minut z Parkplatz Gries/Werfen, nebo v určené časy ze stanice Werfen vzdálené cca 5 minut chůze z ParkPlatz Gries). Pokud se chystáte navštívit jeskyně v červenci/srpnu či za deštivého dne, jeďte ráno, parkoviště bývají plná.


Autor fotografie: Jiří Fišer

Pokud patříte mezi nadšené sportovce, můžete vystoupat nahoru k ledovým jeskyním pěšky – zabere vám to cca 1,5 hodiny. Můžete se však svézt nejprudší lanovkou v Rakousku (se sklonem až 50°), kdy si užijete dechberoucí výhled na Vysoké Taury. Od horní stanice lanovky vás čeká ještě krátký (asi dvacetiminutový) pochod k samotnému vstupu do jeskyní, který je umístěn v nadmořské výšce 1 647 metrů.

Fascinující ledové království

Jeskynní systém vznikl před 100 miliony lety, a to pohybem hor. První trhliny byly časem rozšiřovány vodními erozemi a chemickými procesy, přičemž proces rozšiřování pokračuje až do dnešní doby. Samotný led je historicky mnohem mladší – nejstarším kouskům je přibližně 1 000 let.

Už pouhý vstup do jeskyně vám zajisté vezme dech, je totiž 18 metrů vysoký a 20 metrů široký. Během 75minutové prohlídky projdete Posseltovou halou (impozantním tunelem pojmenovaným dle průkopnického objevitele jeskyní), ohromí vás „hrad“ Hymirburg, a pokocháte se ledovým „palácem“ Eispalast. Na tuto impozantní cestu si posvítíte speciálními lampami, které obdržíte u vchodu – nemusíte se bát, i když v jeskyni není zavedená elektřina, průvodce používá hořčíkovou lampu, která vám otevře svět do působivého světa ledových soch a útvarů.

Fotogalerie

Vytisknout  « Zpět