Haus am Hirschberg | Český penzion v rakouských Alpách Ski Amade

Muzea v Salcburku

Vzdálenost

Vzdálenost 77 km

Autem

Autem 77 km a 59 minut

Říci, že je Salcburk známý pro svá muzea, by bylo značné zjednodušení. Klenot barokní architektury, jedno z nejzachovalejších středověkých městských center na sever od Alp a položka na seznamu UNESCO od roku 1997, je známý jako jedna z kulturních metropolí Rakouska, kromě jiného také díky svým muzeům.

Kliknutím zde přejdete na mapy Google s vyznačenou trasou

Salcburské muzeum (Salzburg Museum)

Salcburské muzeum nově obývá prostory nádherné historické budovy na Mozartově náměstí v srdci historického centra Salcburku. Spojení bohaté historie města a moderních prezentačních postupů a technologií se povedlo na jedničku. Na místě tak uvidíte nejen autentické archeologické nálezy datované od doby kamenné přes stopy římského osídlení až po středověk, výstavu věnovanou důležitým historickým osobnostem, které nějakým způsobem zasáhly do dění v Salcbursku, nebo zajímavou sondu do politických dejin od počátku novověku do současnosti, a toto všechno ve spojení s moderní multimediální prezentační technikou v harmonickém celku.

Přírodovědné muzeum (Haus der Natur Salzburg)

Zajímavou možností zejména pro rodiny s dětmi, ale i pro jakéhokoliv zvídavějšího dospělého je Přírodovědné muzeum. Je to super tip na výlet za deštivého počasí. Nabízí návštěvníkům obrovské dinosaury, velkolepá akvária a terária přes exponáty o historii dobývání vesmíru až po cestu do lidského těla a interaktivní experimenty ve Vědeckém centru. Muzeum je hodně rozlehlé – v osmi patrech dvou budov nabízí nejrůznější krátkodobé výstavy, ale i stálé expozice, včetně nezbytné kavárny s restaurací a obchodu se suvenýry.
Hned na začátku muzea se nachází velká hala s obřími prehistorickými ještěry. K vidění jsou zde dinosauři - buď jako drahé fosílie, vysoce kvalitní sádrové kopie nebo jako řvoucí repliky v životní velikosti. Dinosauři jsou prezentováni v kombinaci s velkoplošnými nástěnnými malbami a trojrozměrnými ilustracemi.

Dinosauří replika v životní velikosti ve vstupní hale muzea. Fotografie: Jiří Červenka

Dále v přízemí uvidíte jedinečné Akvárium se 42 nádržemi různých velikostí, ve kterých se nachází nepřeberné množství sladkovodních i mořských ryb, rostlin a korálů nejen z tropických korálových útesů a tropických vod Afriky, Jižní Ameriky a jihovýchodní Asie, ale i ze střední Evropy. Tyto unikátní nádrže obsahují mimořádnou druhovou diverzitu, svou vysokou kvalitou vody a výživou ryb umožňují některým druhům snadné rozmnožování nebo dosažení vysokého věku, můžete zde proto najít malá miminka klaunů očkatých nebo padesátiletou murénu. V určité dny a hodiny zde probíhají komentovaná krmení žraloků, piraní a chobotnic.

 

V sekci Nerostů najdete nerostné poklady jako zlato a drahokamy nejen z Rakouska, ale i z celého světa. Zaujmou Vás určitě i mineralogické poklady z okolí Salcburku, různé zkameněliny a unikátní sbírka sedmi obřích horských křišťálů z pohoří Vysoké Taury.

V sekci Kosmos si na své přijdou milovníci vesmírného výzkumu a kosmonautiky, zajímavý je pohled do nekonečného vesmíru a představují se tu důležité okamžiky v historii jeho objevování. Nachází se zde diorama o přistání na Měsíci v životní velikosti, vesmírné město budoucnosti, modely planetárního systému a modely ukazující zrození a vývoj vesmíru. Zaujme věrná kopie kabiny vesmírné lodi Mercury, ve které američtí astronauti v 60. letech podnikali své první vesmírné lety. Návštěvníci se můžou zvážit a zjistit, kolik váží na Zemi, na Měsíci a na jiných planetách.

Kosmická sekce přírodovědného muzea nabízí multimédia a interaktivitu. Fotografie: Jon Shave


Reptile Zoo nabízí ve svých 56 teráriích velkou sbírku plazů – přes 200 exotických živočichů. Kromě hadů ze střední Evropy je zde možné si prohlédnout nejznámější jedovaté hady všech kontinentů, vodní a suchozemské želvy, ještěrky, žáby a aligátory z povodí řeky Mississippi.

Jeden z živých obyvatel přírodovědného muzea. Můžete s ním soutěžit, kdo dříve uhne pohledem... Fotografie: Wolfgang

Výstava Christiana Dopplera, rodáka ze Salcburku, je o využití Dopplerova jevu v astrofyzice, lékařství a v dopravě.
V další sekci najdete geologicko – paleontologickou výstavu zobrazující geologickou minulost kontinentu a oblasti včetně dávno vyhynulých životních forem. Jsou zde vystaveny působivé fosilie hlavně z okolí Salcburku. Vývoj kontinentů lze pozorovat pomocí časového kola, sopek a zemětřesení, které ožívají v animovaném modelu. Najdete zde i model geologické struktury Rakouska a Alp. Sekce Doba ledová nabízí náhled do ledové historie, jakož i dopady na krajinu, flóru, faunu a člověka. Důkladně osahat si některé věci mohou děti ve speciální biologické laboratoři.
Pozoruhodné jsou také expozice Zvířata Evropy, Afrika, Asie, Amerika, Zvířata polárních oblastí, Mytologičtí lidé a zvířata, Mořský svět, Domácí zvířata, Lidské tělo – tato část muzea je věnovaná evropským savcům, ptákům všech kontinentů, zvířatům z doby ledové, která žila v Americe, Africe, Asii a Austrálii a konečně i člověku a jeho domácím zvířatům, vše je nainstalováno velmi zajímavou formou nejen pro děti, ale i pro dospělé.


Po vzoru dalších světových přírodovědných muzeí i zde najdete Vědecké centrum – Science center. Zde je prostřednictvím interaktivních činností a úkolů cílem vzbudit hlavně v dětech zájem o bádání a přírodní vědy nebo technické obory. Ve třech podlažích je rozestavěno na 80 exponátů, které se zabývají energií, vodou, akustikou, pohybem, mechanikou, aerodynamikou, matematikou, fyzikou a přírodními zákony, lidským tělem a zdravím. Můžete si zde vyzkoušet, jak se pomocí turbíny a generátoru vyrábí elektrický proud, jak se vrtají zuby, skenování lidských otisků, jízdu na dráze na vozíčku, jízdu na kole s pozorováním pohybu lidských kostí, plavbu vzduchem a prostorem na zdvižné plošině nebo stavbu mostu.


 

Po cestě z jedné sekce do druhé se samozřejmě můžete občerstvit v kavárně s restaurací.

 

Salcburské muzeum moderního umění (Museum der Moderne Salzburg)

Pokud budete chtít vidět celou expozici muzea moderního umění, trochu se projdete. Skládá se totiž ze dvou budov na dvou různých adresách. Rupertinum najdete v historickém centru města, kdežto Muzeum na Mnišské hoře vysoko na skále nad městem.

Setkáte se zde na 3000 čtverečních metrech výstavních ploch především s monografiemi ze 20. a 21. století, gafickými díly a fotografiemi. Pokud jde právě o fotografie, najdete zde i ucelenou sbírku – Rakouskou fotogalerii se 17 000 fotografiemi.

Budova muzea na Mnišské hoře je potom exponátem moderního umění sama o sobě, který musíte navštívit i v případě, že vás nebudou zajímat vystavené exponáty. Budova oceněná mezi 145 dalšími projekty jako nejlepší architektonický projekt moderního Salcburku v roce 1998 kromě jiného poskytuje neopakovatelné výhledy prosklenými stěnami na historické jádro Salcburku.

Často oceňovaná budova muzea moderního umění v Salcburku. Fotografie: Martin Belam

Muzeum hraček (Salzburger Spielzeugmuseum)

Svět hraček má vždycky svoji vnitřní poezii a dá se říci, že i magii. A co teprve v případě, kdy zabloudíte do největší rakouské sbírky, která zahrnuje hračky od Baroka až po devatenácté století a nadto je umístěna v barokní budově bývalého městského špitálu (Bürgerspital) s nádherným nádvořím s arkádami.

Malé princezny zde najdou panenky s výbavičkami a domečky, kluci například cínové figurky a vláčky, pro všechny jsou tu divadélka, plyšové hračky a hračky ze dřeva. Vedle historických exponátů si ale děti budou moci pohrát s vysokým počtem nových hraček. Celá výstava je přizpůsobena výšce dětské postavy a výšce dětských očí. Do dětského světa se tak budete muset přikrčit, ale věřte, stojí to za to.

Zajímavá místa v nejbližším okolí

Fotogalerie

Vytisknout Zpět

Informace k výletu