Náročné cyklotrasy Altenmarkt

Pokud jste zvyklí za námahu dostávat odměny ve formě perfektního výhledu z míst, kam se půlka turistů nevyškrábe, můžete zvážit některou z cyklostezek v okolí Altenmarktu, které jsou označené jako náročné. Ani zde se nebude jednat o krkolomné celodenní expedice, jako spíš o fyzicky náročnou vyjížďku pro jezdce v odpovídající kondici.

Všechny trasy najdete podle čísel zde na mapě v pdf.

Cyklistická trasa Frauenalm round

Náročný cyklistický okruh se startem v 10 km vzdáleném Flachau, na kterou lze ovšem nastoupit prakticky na okraji Altenmarktu, kudy projíždí (podívejte se do mapy)

  • Startovní místo: Flachau, centrum města
  • Délka trasy: 32,2 km
  • Převýšení 1060 m
  • Číslo trasy na mapě: 14

kliknutím na mapu otevřete nové okno s mapou Google

Ať už se rozhodnete trasu projet kterýmkoliv směrem, na rozhýbání oceníte pár kilometrů po rovince, v obou případech v sousedství vodního toku. Poté Vás čeká nemilosrdné stoupání po úbočí hřebenu s několika dvoutisícovými vrcholy, mezi které se nakonec zaklíníte v sedle ve výšce zhruba 1800 metrů.

Předpokládejme, že zvolíte vyznačený směr přes obec Flachauwinkl – potom se tedy můžete těšit na stoupání cik-cak pod lanovkami Sunshine Shuttle a Familly Shuttle a napříč přilehlou sjezdovkou. Nenechte se zmást sluníčkovými názvy, protože se jedná i tak o převýšení solidních 800 metrů. I tady ovšem narazíte na možnosti občerstvení, takže snad nebude tak zle. Sjezd ze sedla zpátky do lesů vás povede podél skalnaté stěny Fürstwand, která nabídne nějaké to pokochání holými skalisky a právě z toho důvodu nabízí hříšnou myšlenku celý okruh absolvovat v protisměru, protože kochat se při sjezdu nemusí být ideální nápad.

Zhruba ve 1400 metrech se poté napojíte na víceméně odpočinkový okruh po vrstevnici, kterým sestoupáte zpátky do nížiny a dojedete do Altenmarktu.

Cyklistická trasa Griessenkar Rounde

Náročný cyklistický okruh se startem v 10 km vzdáleném Flachau

  • Startovní místo: turistické informace ve Flachau
  • Délka trasy: 23,5 km
  • Převýšení 900 m
  • Číslo trasy na mapě: 15

Okruh Greissenkar opět začíná ve středu města Flachau, předpokládejme ovšem, že jezdit 10 km autem s kolem na střeše není úplně potřeba. Stačí pohled do pdf mapy cyklostezek v okolí Altenmarktu a zvolit si pro napojení na okruh některou z „okresek“ nebo značených cyklostezek, které přímo protínají Altenmarkt. Podobně jako na okruhu Frauenalm nás čeká náročný výstup po úbočí horského hřbetu několika téměř dvoutisícových vrcholů, ale tentokrát se zblízka podíváme na nejbližší Koglalm ve výšce něco přes 1800 metrů.

Ke stoupání si tentokrát vybereme strmě se klikatící stezku, která se do lesnatého svahu zakusuje přímo ve Flachau a na cestě k vrcholu kříží místní sjezdovky a trasy několika lanovek. Ani zde nebude nouze o možnost utratit nějaké to Euro za tekutiny, ale pokud vám nejlépe chutná na vrcholku, nechte si to skutečně až do Gasthoff Koglalm, kam vede vrcholová prémie s převýšením posledních několika desítek metrů.

Sestup nějakých 400 metrů po úboční vrstevnici poklidně se přibližující civilizaci je otázkou několika prudkých serpentin, kde je určitě dobré mít brzdy v naprostém pořádku. Z obce Moadörf, kde se potkává několik dalších vyznačených tras, se opět můžete přepravit po rovince do Altenmarktu.

Ilustrační fotografie: Bad Kleinkirchheim

Klikaté cyklostezky v úbočí dvoutisícovek jsou sice místy strmé, ale zato zpevněné a dostatečně široké. Kromě dobré kondice nevyžadují od jezdce nic neobyčejného. Fotografie: Kārlis Dambrāns

Fotogalerie

Vytisknout  « Zpět