Orlí hnízdo (Kehlsteinhaus)

Když říšský ministr Martin Bormann v roce 1939 přemýšlel, co dát Adolfu Hitlerovi k padesátinám, vymyslel svým způsobem úžasnou stavbu, která dostala název Kehlsteinhaus, nebo také Kehlstein Teehaus.


Autor fotografie: Jiří Červenka

Z hlavní budovy (Teehaus) se větvil důmyslný systém podzemních chodeb a šachet do dalších budov a celek měl spíš povahu nedobytné pevnosti. Pokud se chcete nadechnout stejného vzduchu, jako vůdce třetí říše, nebo se alespoň pokochat výhledem z 1834 metrů nad mořem, neváhejte a navštivte Orlí hnízdo.


Za pěkného počasí je z Orlího hnízda vidět až 200 km daleko. Autor fotografie: Jiří Červenka

  • Cena za autobus a výtah: Dospělí: 16,10 Euro, děti do 14 let: 9,30 Euro
  • Doprava: 62,8 km, 54 minut, cíl se nachází v Německu
  • Parkování na centrálním parkovišti je placené, neplacené je cca 400 metrů daleko.
  • Otevřeno: od půlky května do konce října. Přesné datum se může měnit, zkontrolujte si zde.
  • Objekt Orlího hnízda dnes slouží jako restaurace, ke zhlédnutí je v komplexu budov nicméně i stálá výstava o vzestupu, pádu a zločinech nacismu.

Orlí hnízdo jako vděčný turistický cíl

V létě je už okolo 10-11 hodin plné parkoviště a čekají se na autobus fronty, proto doporučujeme si přivstat, první autobus nahoru jede už v 7:40 hodin. Lístky si zakoupíte u okýnka na velké autobusové stanici. Autobusy jezdí denně od května do října v rozmezí 8:30 – 16:00 po 25 minutách, v létě i dříve. Záleží ale na počasí, v případě špatného počasí dole nemá vůbec smysl jet nahoru. Po cestě plné krkolomných serpentýn si na horním parkovišti u okýnka za suvenýry nechte potvrdit zpáteční čas, na prohlídku vyhlídky, focení, kochání se alpskými krásami a krátké občerstvení vám stačí bohatě 2 hodiny. Po krátkém čekání na zlatý výtah se ocitnete v samotném Orlím hnízdě. Moc pěkná je procházka nahoru ke kříži s protěží a ke skalám, ale nezapomeňte si Hitlerovu chatu prohlédnout i z druhé strany, je tam dole pod chatou malá zastrčená vyhlídka, která stojí za to.


Autor fotografie: Jiří Červenka

Do chaty Kehlsteinhaus se pořádají rodinné i masové výlety a pokud přijedete v hlavním návštěvním čase, můžete se dočkat davů turistů, konec konců jako na většině turisticky zajímavých míst, které jsou dobře dostupné pro širokou veřejnost. Fyzicky zdatnější turisté se do Hitlerovy čajovny nicméně mohou vypravit i po svých, a rozhodně se zapotí.

Autor fotografie: Jiří Červenka

Liduprázdno kousek od hlavní trasy

Pokud toužíte po chvilce samoty, od horní stanice autobusu na kopci Kehlstein se vine krátký okruh (asi 45 minut) nádhernou přírodou, kam se ovšem vydává jen zlomek všech návštěvníků.

Chata Kehlsteinhaus leží v důstojných 1834 metrech nad mořem/ Autor fotografie: Petr Formánek

 

Přístup do štol propojujících několik budov Hitlerovy pevnosti a legendární výtah/ Autor fotorgrafie: Jiří Červenka

Zajímavá místa v nejbližším okolí:

Fotogalerie

Vytisknout  « Zpět